Bozcaada

bozcaada-canakkale

Bozcaada

Türkiye’nin üçüncü büyük adası olan Bozcaada, Ege Denizi’nde Gökçeada’dan sonra ikinci en büyük adadır ve Çanakkale iline bağlı bir ilçedir. Yunanca adı Ténedhos, Latince adı ise Tenedus’tur.

Bozcaada, 40 km2’lik yüzölçümü ile oldukça küçük olup, anakaraya 6 km uzaklıktadır. Adanın Geyikli’deki Yükyeri limanından, yaklaşık 4 deniz mili uzaklıkta olup, Çanakkale Boğazı’nın girişine yakın bir konumda bulunmaktadır. Adanın kabaca üçgen şeklinde olduğu ve alanının 39.9 km² olduğu belirtilmektedir. Marmara Adası ve Gökçeada’dan sonra Türkiye’nin üçüncü büyük adasıdır.

En yüksek noktası 192 metre yüksekliğindeki Göztepe tepesi ile dikkat çeker. Adanın genel jeolojik yapısı, anakaradan koparak kuzeydoğudaki tepelerin bulunduğu batıda düzlüklerden oluşan bir araziye işaret etmektedir. Ada, tarımsal faaliyetlere en uygun olan orta kesiminde yoğunlaşmaktadır.

Güneybatı kesiminde küçük bir çam ormanı bulunmaktadır, ancak en batı kesimi tarıma uygun olmayan geniş kumlu alanlara sahiptir. Ada üzerindeki tatlı su kaynakları yetersiz olduğundan, su boru hattıyla anakaradan temin edilmektedir.

Bozcaada’nın iklimi, etezyen adı verilen kuvvetli kuzey rüzgarlarıyla etkilenen Akdeniz iklimidir. Ortalama sıcaklık 14 °C, ortalama yıllık yağış miktarı ise 529 milimetre olarak belirtilmektedir.

Adanın limanında yer alan ve Cenevizlilere Venedikliler ve Bizanslılara hizmet ettiği söylenen kale, Osmanlı padişahı II. Mehmet döneminde 15. yüzyılda inşa edilmiş ve daha sonra çeşitli dönemlerde restore edilmiştir. Bozcaada Kalesi, 1815 yılında Osmanlı padişahı II. Mahmut tarafından onarılmış ve günümüzde adanın en önemli turistik cazibe merkezi olarak hizmet vermektedir.

Bozcaada rehberi‘ne göre ayrıca Yenikale olarak bilinen bir siper, Alaybey Camii, Yalı Camii, Namazgah Çeşmesi, Kimis Teodoku (Aziz Meryem) Kilisesi ve 1867 yılında inşa edilen Rum Ortodoks Kilisesi gibi tarihi ve kültürel zenginliklere sahip yapılar bulunmaktadır.

Adanın en ünlü plajı Ayazma plajıdır, çevresindeki restoran ve kafelerle adanın en popüler plajıdır. Sulubahçe, Habbele ve Akvaryum da ziyaretçiler tarafından tercih edilen diğer plajlar arasındadır.

Kaynakça; https://bozcaadan.com/bozcaada/

Bir Yorum Yaz

*