Avşa Adası Nerede? Avşa Adası Nereye Bağlı?

AVSA-ADASI-NEREDE

Avşa Adası Nerede ? Avşa Adası Balıkesir’in Marmara İlçesindedir. Avşa Adası Nereye Bağlı? Avşa Adası Balıkesir ili Marmara ilçesine bağlıdır. 

Avşa Adası’nda ne var? : Birbirinden temiz koyları, gece hayatı, şarap fabrikaları, gezilecek yerler, yemek kültürü ve adaya ulaşım yöntemleri ile gelin 6 adımda Avşa’yı birlikte keşfedelim.

Avşa Adası Rehberi

AVSA-ADASI-UZUMU

1- Avşa Adası’nı Tanıyalım

İstanbul’a deniz otobüsü ile 3,5 saat, Balıkesir’in Erdek ilçesine yaz aylarında 1 saat 45 dakika ve Tekirdağ’a arabalı feribotlarla 3,5 saat mesafedeki bu şirin tatil köyü yaz aylarında daha çok İstanbullu misafirlerin uğrak noktasıdır. Tek gemi ile ulaşım olanağı, ucuz pansiyonları, gece hayatı ve temiz kumu ile denizi Avşa’yı diğer tatil beldelerinden ön plana çıkarır. Adaya indiğinizde Avşa’nın direk şehir merkezine inmiş olursunuz. İskeleden sağa olan sahil kısımı barlar sokağına, sola olan kısım ise apart ve pansiyonların yaygın olarak bulunduğu sahile götürür sizi. Adanın dört bir yanında denize girilebilmesi size rahat bir tatil olanağı sağlar. Herkes istediği şekilde istediği plajda denize girebilir ailecek keyifli bir tatile imza atabilirsiniz.

AVSA-ADASI-KOYLARI-MERKEZ-PLAJI

2-Altınkumlu Koyları ile Popüler AVŞA ADASI

Evet isminden de anlayacağınız üzere Avşa Adası ; Altınkum, Çınar, Karadut, Kumtur, Tavşanlı,Manastır,Çilek gibi ismi de kendi gibi temiz plajlara sahiptir. Ada da hiçbir plajda mavi bayrak yoktur ama gerek yetkililerce gerekse vatandaşların duyarlı çevre bilinci sayesinde kumsallar tertemiz pırıl pırıldır. Koylara ulaşım merkezden yaz aylarında düzenli kalkan servislerle sağlanabiliyor bu yüzden de koylara ulaşım problemi yoktur. Bu koylardan en popüleri ise Altınkum ile Çınar’dır. Karadut ve Manastır da sevilen koylar arasındadır. Ayrıca Türkiye’de sınırlı sayıda yer alan kadınlar plajı da bulunmakta özellikle mutasıp ailelerce bu plaj tercih noktası olmaktadır.

AVSA-ADASI-SARAP-FABRIKASI

3-Yemek Kültürü ile Sizleri Mest Edecek Avşa!

Avşa Adası; ada karası üzümü ile meşhur içerisinde 2 büyük birden çokta butik şarap fabrikalarının yer aldığı turistik bir yerleşim birimidir.  Avşa’da çıkan taze balıklardan sahilde kurulan balık masaları ve taze mezelerle donatılmış sofralar adaya gelen turistlerin vazgeçilmezleri arasında yer alır. Ayrıca sabah erken saatlerinde sahilde başlayan açık büfe kahvaltı servislerine bazı mekanlarda sunulan serpme kahvaltı sofraları, menemen, gözleme ve adada bulunan 2 pastanenin meşhur simit açma ve börekleri yine kahvaltıların olmazsa olmazları arasındadır.

AVSA-ADASI-EGLENCE

4-Avşa Adası’nda Gece Hayatı

Avşa’da gece akşam 21 sularında başlar ve sabahın ilk ışıklarına kadar devam eder. Barlar sokağındaki cluplar, türkü barlar ve publarda müzik gece 02:00’de sona erse de hayat bu sokakta sabaha kadar sürer. Genellikle gece barlar sokağında müziğin kesilmesi ile birlikte eğlence discolar mevkiine akar. Burada ise gece 03:30’a kadar eğlence devam eder. Avşa’da 3 büyük disco yer alır. Bunlar Tanz, Liatris ve Arena’dır. Hafta sonlarında düzenlenen konserlerle renk bulan eğlence hayatı çoğu zaman doyumsuz bir hal alır ve sabah hiç olunsun istenmez.

AVSA-YIGITLER-KOYU-GEZILECEK-YERLER

5-Avşa Adası Gezilecek Yerler

Avşa gezilecek yerler konusunda koyları ve şarap fabrikalarından ibarettir. Adada bulunan bazı tarihi kalıntılar ve Yiğitler Köyü’nde bulunan türbe de adaya gittiğinizde uğrayabileceğiniz yerler arasında yer alır. Ayrıca yaz sezonu itibari ile faaliyete giren çarşı pazar ve sahildeki kafelerde gezilecek yerler arasındadır.

Avşa Adası Tekirdağ ve İstanbul’a en yakın tatil beldeleri arasında yer almaktadır.

Bir Yorum Yaz

*